Fenyklový čaj není vhodný pro děti – II. část

Fenyklový čaj je populární. Jedná se o jeden z mála přírodních přípravků proti nadýmání miminek. A výrobci toho využívají. O přirozeném výskytu estragolu – genotoxického karcinogenu (který ve vysokých dávkách způsobuje dědičné změny a zhoubné nádory jater), se však nezmiňují.

Český trh nabízí fenyklových čajů nepřeberné množství, zejména pak těch, které jsou určeny pro nejmenší děti. Přitom odvozená denní dávka estragolu, která je považována za bezpečnou, činí 10 μg na 1 kg tělesné váhy za den.

Dítě o váze 3 kg ho tedy může za den přijmout 30 μg. Přičemž jeden šálek fenyklového čaje vyluhovaného ze sáčku o obsahu 1,5 g (běžný sáček kojeneckého fenyklového čaje na našem trhu) může podle optimističtějších výpočtů obsahovat až 200 μg estragolu! (Podle odhadu EFSA by to bylo dokonce přes 5000 μg!!!)

Co se však píše na obalech?

Když si dáte tu práci a projdete si jeden fenyklový čaj za druhým, pravděpodobně nabudete dojmu, že nic lepšího než fenyklový čaj, svému dítěti k pití snad ani nemůžete podat. Vyjma jediného případu.

Na našem trhu existuje jediný fenyklový čaj, na kterém je správně uvedeno, že nemá být podáván dětem do 4 let. Jedná se o čaj, který je registrovaný jako léčivý přípravek. Aby mohl toto označení používat, musel dle legislativy projít schvalovacím řízením Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Což znamená, že jeho účinky a bezpečnost podání musí být podloženy klinickými studiemi (na rozdíl od doplňků stravy, kam spadají všechny ostatní fenyklové čaje). Státní úřad pro kontrolu léčiv na svém webu uvádí, že u doplňků stravy „se lze často setkat s tvrzeními, jež jsou při nejmenším zavádějící.“

Zajímalo mě, co mi sdělí lékárník specializovaný na dětskou výživu. Odpovědí na otázku, čím se jednotlivé čaje liší, když jeden se dětem podávat nemá a jiný je doporučován téměř od narození, bylo, že „… jedná-li se o registrovaný léčivý přípravek, je mnohem náročnější projít schválením použití pro kojence. Obsahem je však také čistý fenykl, jak je tomu u ostatních čajů od 1. týdne.“

V lékárně tudíž vedle sebe naleznete totožné výrobky, jeden však nemá být dětem podáván a ostatní ano. Důvodem není odlišnost ve složení, ale to, že na čaje spadající do doplňků stravy si výrobce může napsat, co chce.

Je pravda, že některé obaly fenyklových čajů jsou marketingově velice dobře zvládnuté. Informacemi o BIO kvalitě (to táhne asi nejvíc) a absenci lepku a laktózy se přebaly a obaly jen hemží. O přirozeném výskytu estragolu však ani vidu, ani slechu.

Mezi nejčastější zavádějící informace patří:

Nejlepší zdroj tekutin pro kojence.“  🙁  Výlučně kojeným dětem není třeba podávat další tekutiny, pokud není extrémně horké počasí.

„Je vhodný pro alergiky.“  🙁  Fenykl je z čeledi miříkovitých, kam patří např. silně alergizující celer. Pokud máte doma alergika, zejména pak potravinového, měli byste se pro jistotu fenyklovému (stejně jako např. heřmánkovému) čaji vyhnout.

Je vhodný od 1. týdne věku dítěte, od 1. měsíce apod.  🙁  Již v roce 2001 Evropská komise vydala prohlášení, kde stojí: „Jelikož bylo prokázáno, že estragol je genotoxický a karcinogenní, nelze stanovit prahovou hodnotu pro vyvolání reakce a nelze tudíž stanovit limit pro bezpečné podání. V důsledku toho má být poukázováno na omezení při jeho užívání.“

Evropská léková agentura k tomu uvedla, že „Dokud nebude prokázáno, že obsah estragolu nemůže lidské zdraví ohrozit, má být jeho podávání dětem a těhotným a kojícím ženám omezeno na minimum.“

Tato stanoviska jsou v době psaní tohoto článku stále platná a zřejmě ještě dlouho budou. Nová měření a testování zatím nebyla schopna prokázat, že při přípravě nálevu z fenyklu různého původu nebude překročen limit, který by byl zcela bezpečný pro kojence. Podrobněji o tom pojednává předchozí článek.

Estragol se navíc nachází i v jiných bylinách a potravinách, úskalím tudíž je, že může snadno dojít k překročení dávky bezpečného příjmu. Významný obsah estragolu má také bazalka, anýz, badyán, meduňka, kerblík, estragon a agastache. Estragol se dále používá také jako potravinové aditivum.

Na riziko je nutné upozornit také v případě kapek. Na internetu lze najít dokument, ve které je uvedeno, že právě z důvodu obsahu estragolu Státní zdravotní úřad přípravek nedoporučil na český trh. Oslovila jsem písemně obě autorky, zda je toto stanovisko stále platné, když je přípravek běžně k dostání, odpověď jsem však neobdržela.

Estragol Babycalm

Zdroj: www.foodnet.cz, Role SZÚ při aplikaci požadavků potravinového práva

Komentáře