Dieta při alergii na bílkovinu kravského mléka

To si to takhle s diagnózou přimašírujete domů, hlavu z otázek jako balón, dítě má hlad, vy máte hlad. Berete do ruky jednu věc za druhou a nestíháte zírat, do čeho všeho výrobci mléčnou bílkovinu nacpali. Pokud jste se dosud stravovali běžným způsobem, připadá vám, že nemůžete jíst nic. Oba. Protože pořád kojíte.

Nejčastějším spouštěčem dětské potravinové alergie jsou bílkoviny kravského mléka a až 95% těchto alergií vzniká v prvním roce života. Projevují se nejčastěji bolestí bříška nebo ekzémem. Je-li vaše dítě alergické, musíte BKM ze stravy vyloučit. A to naprosto striktně. „Jeden chleba s máslem přece nikoho nezabije, ne?“  Neexistuje! Bohužel.

Jak alergii odhalit, čeho si všímat a jak si vést správně záznamy, se dočtete v e-booku: Potravinová alergie kojenců, který je zdarma ke stažení.

Jednou jsem na hřišti pozorovala 2letého chlapečka s atopickým ekzémem, jak baští tvarohový nanuk, a poslouchala jeho naříkající maminku: „Malej má alergii na mlíko a taky na vejce! Já ale nemám čas pořád řešit jídlo, to bych se z toho musela zbláznit!“

Vím, jak jí je. Běžně vám lékař předá výsledky a dál už si musíte poradit sami. Vím taky, jak je tomu malému. S velkou pravděpodobností se poté, co zpucuje nanuk, uškrábe k smrti. Odsoudit však matku, že kvůli vlastnímu pohodlí láduje dítě alergenem, by bylo dost jednoduché. Nikdy nevíte, kolik toho má dotyčný na svých bedrech naloženo.

Proto si to tady zjednodušíme 🙂

Pokud nekojíte, je třeba přejít z běžné umělé výživy na výrobek s naštěpenými bílkovinami kravského mléka. Vhodný preparát a míru hydrolýzy bílkovin určí pediatr. Dále budete hlídat alergen v příkrmech dítěte.

Kojíte? Pak si dobře promyslete, zda chcete kojit i nadále. Protože dietu musí držet nejen vaše dítě, ale také vy. Potravinová alergie je chybná reakce imunitního systému na bílkovinu v dané potravině. A bílkoviny přechází do mateřského mléka. K vyvolání alergické reakce jich stačí stopové množství.

Proto je nutné dodržovat dietu opravdu STRIKTNĚ! Ne, že si kousnete, ochutnáte, líznete… Může to dopadnout i takto:

krev a hlen ve stolici kojence

Krev a hlen ve stolici plně kojeného dítěte s alergií.

U miminek nemá příliš velký smysl dělat krevní testy na alergii zprostředkovanou IgE protilátkami, protože bývají často zavádějící vzhledem k nedovyvinutému imunitnímu systému. V raném dětském věku navíc převažuje non-IgE mediovaná forma alergie a ta se zatím spolehlivě otestovat nedá. Nemusíte proto posílat svého lékaře ihned do horoucích pekel, pokud vám řekne, že dítě testovat zatím nebude.

Nejjednodušší cestou, jak ABKM odhalit, je eliminační dieta – vynechání problematických potravin ze stravy kojící matky, v případě již zavedených příkrmů – i ze stravy dítěte.

Smiřte se s tím, že začátky jsou těžké. Musíte důkladně číst etikety. Doporučuji projít složení výrobků v klidu doma u některého z on-line supermarketů, ať pak v krámu nevystojíte důlek.

Čeho je třeba se vyvarovat při ABKM?

Alergii na bílkoviny kravského mléka se často lidově říká „alergie na mléko“. Vyvarovat se však musíte nejen veškerých mléčných produktů, ale i těch, které jakoukoliv jejich formu obsahují, byť jen v malém množství.

Zakázané – vše, co obsahuje slova MLÉKO (nejen čerstvé, ale i sušené, kondenzované), SMETANA, SÝR, JOGURT, TVAROH, MÁSLO, PODMÁSLÍ, SYROVÁTKA, PUDINK, dále také: SYŘIDLO, LAKTALBUMIN, LAKTOFERIN, KASEIN.

Většinou zakázané – tyto produkty mohou mléčnou bílkovinu obsahovat: PEČIVO, OMÁČKY, MARGARÍN, MÁSLOVÉ AROMA, UZENINY, KARAMEL, KRÉMY, BONBONY, NUGÁT, ZMRZLINA. (Je třeba důsledně projít složení, v restauracích si raději nedávat).

Dále pozor na mléčnou složku v PROBIOTICÍCH. Některé probiotické kmeny jsou pěstovány na mléčném médiu, což může znamenat jistou míru kontaminace. Druhou věcí jsou plniva a pojiva použitá při výrobě TABLET. Často se jedná o laktózu, ale poslouží i jiné mléčné složky. Proto si složení přečtěte pozorně. Obecně se dá však říci, že pokud výrobek nejběžnější alergeny neobsahuje, výrobce se tím rád pochlubí. 

Dalším možným chytákem je přepuštěné máslo GHÍ. Při výrobě ghí se sice odstraňují bílkoviny, nicméně tento proces nemusí být stoprocentní, proto mohou alergici na ghí reagovat!

A velký pozor na BEZLAKTÓZOVÉ MLÉČNÉ VÝROBKY! Pokud je něco bez laktózy, neznamená to, že to neobsahuje bílkoviny kravského mléka! Alergenní bývá zpravidla bílkovina syrovátky nebo kaseinu.

Informace o obsahu laktózy je určena lidem s intolerancí, nikoliv alergikům na BKM.

Poznámka: ALERGIE NA LAKTÓZU NEEXISTUJE. Jedná se o spojení, které je široce rozšířeným nesmyslem. Ve skutečnosti se jedná o INTOLERANCI LAKTÓZY, což je metabolická porucha. Na rozdíl od alergie zde není zainteresován imunitní systém a problém způsobuje nedostatečná produkce enzymu pro štěpení mléčného cukru (laktózy) ve střevě. To, do jaké míry postižení jednotlivci laktózu snesou, se liší případ od případu. Jsou lidé, kteří konzumovat některé mléčné výrobky mohou (např. tvrdé sýry). U alergiků na BKM tomu však tak není!

SEKUNDÁRNÍ LAKTÓZOVÁ INTOLERANCE U KOJENCŮ

Vzniká nejčastěji v důsledku neléčeného alergického zánětu. Podobnost příznaků se s ABKM může překrývat, ale je třeba ji brát do úvahy.

Není-li alergie rozpoznána, nebo nedržíte-li dietu opravdu důsledně, může dojít k rozvoji zánětu, což vede k devastaci střevní sliznice, která není schopna správně produkovat trávicí enzymy.

U kojenců pak logicky dochází k poruše tvorby enzymu laktázy, jelikož v době výlučného kojení či krmení UM převládá v potravě právě mléčný cukr (laktóza).

Nerozložená laktóza se stává potravou pro střevní bakterie, které ji fermentují. Mezi projevy patří plynatost, střevní křeče a kyselé průjmy způsobující vyrážky v oblasti plenek. Nadměrné vstřebávání produktů fermentace pak má za následek bolesti hlavy a svalů projevujících se jako neklid, pláčnespavost.

Co vás možná napadne:

Když jsem zhřešila, musím přestat kojit?  Nikoliv, ale měla byste minimálně jednou veškeré mléko odstříkat a dítěti nepodávat. Jedná se o řešení mimořádné, rozhodně to není postup, který by umožňoval kojící matce konzumovat pro dítě problematické potraviny.

Můžu nahradit mléčné produkty sójovými?  Vzhledem k vysokému riziku zkřížené reakce se to nedoporučuje. (Stejně jako kozí, ovčí mléko). Pokud kojíte a po nasazení diety příznaky alergie ustoupí, můžete zkusit sóju do své stravy zařadit a uvidíte. Nikdy nepodávejte alergen dítěti přímo. Jak postupovat při opětovném zařazení alergenu do stravy dítěte (reexpozice), vám vysvětlí pediatr.

Je to navždy?  S velkou pravděpodobností ne. U bezproblémových ABKM často dojde k toleranci během několika málo měsíců. U většiny dětí pak často dochází k postupnému vyhasínání kolem třetího či pátého roku.

Držím pečlivě bezmléčnou dietu, ale mé dítě má stále problémy. Kde dělám chybu?  Pokud kojíte a jste si jista, že vaše dieta je opravdu striktní a dodržujete ji také v příkrmech, může se jednat o:
a) alergii multiproteinovou – nejčastěji se vyskytuje kombinace BKM, vejce, pšenice, taková dieta se dá ještě poměrně dobře zvládnout,
b) sekundární laktózovou intoleranci, kdy dochází k problémům bez ohledu na vaši stravu, jelikož žádná dieta bohužel neovlivní obsah laktózy v mateřském mléce,
c) přechod v alergii na mateřské mléko způsobené kříženou reaktivitou.

Nechci přestat kojit, ale ať držím sebepřísnější dietu, problémy přetrvávají.  Existuje ještě možnost, že vaše dítě v mateřském mléce dráždí obsah histaminu. Na to je dobré pomýšlet např. dojde-li k úpravě stolice (bez hlenu a krve), nicméně koliky přetrvávají. Pokud u kojící matky probíhá chronický či akutní zánět, je-li alergička nebo trpí autoimunitním onemocněním, pak může její mléko obsahovat vysoké hladiny histaminu. Více v samostatném článku.

KŘÍŽENÁ ALERGIE
Často se doporučuje při silné alergii na BKM či vejce vyřadit z důvodu možné křížené alergie také hovězí a kuřecí maso. Při bezmléčné a bezvaječné dietě tím však přijdete o další velmi důležitý zdroj bílkovin, proto je dobré nejprve zkusit maso zcela čerstvé a jen krátce upravené (nikoli tažený vývar, či maso pečené v troubě). Za reakcemi na maso totiž často nestojí křížená alergie, ale obsah histaminu.

Přestat kojit?

Pokud problémy neustávají, pediatr vám zřejmě již doporučil přejít z kojení na speciální umělou stravu na bázi aminokyselin. Vzdát se kojení může být velice těžké, zejména v dnešní době jeho silné propagace. Nejdůležitější však je, abyste dokázala být dítěti oporou. Podvyživená a strhaná maminka nemocnému dítku mnoho nepřidá. Nehledě na to, že permanentní dráždění organismu alergenem přínos samotného kojení převáží.

Sama jsem se kojení tvrdošíjně odmítala vzdát a několik měsíců experimentovala s dietou. Přes postupné vyřazení veškerých nejběžnějších alergenů se stav nelepšil. Když už na mně nezbyl gram špeku a v dětské plíně jsem našla kus střevní sliznice, uznala jsem, že takhle to dál nepůjde. Syn nakonec kojení úplně odmítl. I tak jsem si připadala jako krkavčí matka a pochybnosti jsem definitivně ztratila až při zavádění příkrmů. Kromě BKM, vejce, sóji, nám z toho vylezla také pšenice, žito, oves, brambory, kukuřice, kuřecí maso, rýže, atd. S takovou kombinací bylo nemožné dopracovat se k bezproblémové dietě při kojení.

EDIT: 7. 7. 2018

Už několik maminek se mi svěřilo, že i když má jejich dítě prokazatelné problémy, lékař jim odmítá napsat speciální kojenecké mléko, protože alergologické testy neprokázaly zvýšenou hladinu specifických IgE protilátek vůči bílkovinám kravského mléka. Smutná, ale bohužel vůbec ne ojedinělá skutečnost, že lékaři (dokonce i z řad alergologů) buď o non-IgE mediované alergické reakci nikdy neslyšeli, nebo ji neuznávají.

Každopádně ještě nevěšte hlavu. Speciální mléka jsou sice dražší, ale jejich vyzkoušení vás hned nezruinuje. Přestože s receptem je plně hradí pojišťovna, můžete je zakoupit i bez receptu. Pokud tedy nemáte možnost změnit lékaře, zkuste koupit speciální mléko, po 1-2 baleních byste měli bezpečně poznat, zda došlo ke zlepšení.

Obecně se dají mléka vhodná při alergii rozdělit na 3 stupně:
– preparáty s extenzivní hydrolýzou BKM (vyrobené z kravského mléka): Nutrilon Allergy Care, Nestlé Althéra
– preparáty s extenzivní hydrolýzou BKM (vyrobené z kravského mléka) a zároveň bez laktózy: Nutrilon Allergy Digestive Care, Nestlé Alfaré
– preparáty s volnými aminokyselinami, což jsou speciální přípravky určené k léčbě závažných forem alergie, finančně velmi náročné, chuť výrazně hořká: Nutricia Neocate, Nestlé Alfamino

∗ Nespadají sem tzv. HA mléka, ta jsou určena pouze k prevenci, nikoli k léčbě již propuknuté alergie.

Zdroje:

FUCHS, Martin. Potravinová alergie a intolerance. Praha: Mladá fronta, 2016. Edice postgraduální medicíny. ISBN 978-80-204-3757-0.

Brazilian Association of Allergy and Immunology (ASBAI) Food Allergy Group

www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2018/03/03.pdf

cowsmilkproteinallergysupport.webs.com

www.godairyfree.org/health-info/dairy-free-probiotic-supplements

Komentáře
  • POTRAVINOVÁ ALERGIE KOJENCŮ

    Jednou z příčin bolavého bříška může být alergie. Zjistěte, co je dobré vědět, už když si nesete dítě z porodnice.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Nejste na to sami! Přidejte se k nám na FB :-)