Histaminová intolerance u dětí

Stále si živě pamatuji, jak mi bylo, když jsem obdržela lékařskou zprávu a výsledky synových testů. Podařilo se mi probít k přednímu specialistovi na dětské potravinové alergie. Odmítala jsem se denně dívat na to, jak se moje dítě svíjí v křečích a křičí bolestí. Po roce a půl mi docházely síly a byla jsem opravdu zoufalá. Stále ve mně však přežívala jakási zvrácená představa, kdy se ukáže, že jsem jen přecitlivělá matka, která neví, co roupama, a dítěti vlastně nic není, (což byl názor některých členů mé rodiny).

Přála jsem si, aby se naše problémy vypařily. Nebo aspoň půlka z nich. Jenže takhle snadno to v životě nechodí. Neříkám, že jsem to v hloubi duše netušila. Nejsem přeci úplný idiot, abych nepoznala, že je s mým dítětem něco v nepořádku, ale nikdo nechce mít pravdu vždycky…

Přesto mě lékařská zpráva vykolejila. Protože jsem už tušila, o co se u histaminové intolerance jedná, (nestanovuje se totiž z krevních testů !!!, klíčové jsou klinické projevy), přemýšlela jsem, zda se rozbrečet hned, nebo až doma. Rozhodla jsem se zachovat kamennou tvář a poradit se s Googlem.

Nejdřív mě šokoval seznam zakázaných potravin. Pak mě dorazil fakt, že na většinu povolených má dítě alergii. Usoudila jsem, že pláč je pro slabochy a zadala do vyhledávače půjčovnu zbraní. Bude důstojnější a mnohem praktičtější jít se rovnou zastřelit… Haha, ale teď vážně.

HISTAMINOVÁ INTOLERANCE 

Jedná se o enzymatickou metabolickou poruchu, což znamená, že funkce enzymů, které mají za úkol přebytečný histamin v organismu zneškodnit, je nějak narušena/omezena. Problém se projeví v momentě, kdy se hladina histaminu v organismu zvýší natolik, že na ni kapacita enzymů již nestačí. Tehdy začneme pociťovat projevy.

Asi nejznámějším producentem vysokých hladin histaminu v organismu je alergie – proto mohou být projevy HIT z určité části od alergické reakce k nerozeznání. Patří sem však i celá řada dalších symptomů.

Odbourávání histaminu mají na svědomí enzymy HNMT a DAO.

Laboratorně lze zatím změřit pouze aktivitu a množství enzymu DAO (diaminooxidázy) a to v krevním séru. Problém je, že takto zjištěné hodnoty nemusí korelovat s chováním DAO enzymu uvnitř střev. Stejně tak polymorfismy DAO enzymu zjištěné genetickým vyšetřením automaticky neznamenají , že se u jedince HIT projeví.

Produkci DAO v trávicí soustavě mají na starosti buňky střevní sliznice a tento enzym rozkládá histamin exogenní, přijatý v potravě. Pokud je produkce enzymu narušena/snížena, histamin z potravy (případně ten, který za určitých podmínek mohou vyprodukovat střevní bakterie), není rozložen, vstřebá se do krevního oběhu a vyvolá projevy histaminové intolerance.

Dalším enzymem pro inaktivaci histaminu za pomoci metylace je HNMT (histamin N-metyltransferáza). Ten se zatím změřit nedá, ale genetické testy jsou schopny odhalit polymorfismy genu HNMT.

Pro diagnostiku HIT je údajně aktivita HNMT méně významná, jelikož štěpí jen histamin uvnitř buněk. Ten však hraje významnou roli v centrální nervové soustavě a nedostatečná funkce HNMT tak může vést k chronickým problémům jako jsou nepokoj, nespavost, únava, závratě, úzkost. A co víc, nejnovější vědecké studie ukazují, že polymorfismy v genech HNMT zvyšují hyperaktivitu, a to nejen u dětí s ADHD, ale i u těch „zdravých“.

NABÍDKA vs. ODBOURÁVÁNÍ

Míra závažnosti potíží závisí na míře nerovnováhy, kterou způsobuje VYSOKÁ NABÍDKA (nadměrná produkce histaminu v těle, nadměrné vstřebávání z potravy) a oproti tomu SNÍŽENÁ SCHOPNOST ODBOURÁVÁNÍ (porucha/omezení tvorby enzymů).

Pro stanovení HIT by měly být splněny obě podmínky.

Vysoká hladina histaminu v těle je často imunologického původu. Může ji způsobovat degranulace žírných buněk (klasická IgE-mediovaná alergie, zánětlivé onemocnění, syndrom aktivace mastocytů MCAS), mastocytóza kožní/systémová (hromadění žírných buněk v kůži či orgánech a sliznicích). Dále pak také nadměrná bakteriální produkce histaminu ve střevech při dysbióze nebo SIBO (bakteriální přerůstání v tenkém střevě).

Nedostatečná aktivita DAO enzymu může být způsobena buď dědičně (primární příčina), nebo sekundárně v důsledku onemocnění trávicího traktu (infekce, potravinová alergie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida…).

Proto je klíčové zjistit, co ke stavu vede, čili – co je příčinou vysoké hladiny histaminu v organismu a zároveň proč není střevo schopno histamin dostatečně odbourávat.

Diagnóza histaminové intolerance by neměla být stanovena pouze na základě výsledků aktivity DAO enzymu z krve! Bohužel se tak velmi často děje.

projevy histaminove intolerance

Stěžejní jsou klinické příznaky způsobované účinky histaminu.

JAK Z TOHO VEN? POTRAVINOVÝ DENÍK.

U maličkých dětí bývá HIT nejčastěji důsledkem alergického střevního zánětu.

Je tedy velmi pravděpodobné, že na začátku stála prostá potravinová alergie, kterou ale nemusí být vždy tak jednoduché odhalit. Nejvýznamnějším spouštěčem jsou u miminek bílkoviny kravského mléka a 9 z 10 takto postižených dětí má alergii způsobenou non-IgE mechanismem, který se nedá testovat. (Další nejčastější alergeny raného dětského věku představují vejce, sója, pšenice).

U miminek a batolat je těžké zjistit, co jim vadí, když vám to neumí říci a mají jen omezené možnosti, jak to dát najevo. Naprostý základ, o který se můžete opřít, jsou pečlivé záznamy o tom, co vaše dítě jí a jaké má potíže.

Potravinový deník si můžete stáhnout
 >> ZDARMA ZDE <<

KDY POMÝŠLET NA HIT?

Vyřadili jste prokázané alergeny, (ať už na základě testů specifických IgE protilátek v krvi nebo na základě výsledků eliminační diety) a problémy vašeho dítěte stále přetrvávají? Zoufale listujete deníkem neschopni najít klíčový spouštěč? Pak zpozorněte.

  • Dodržujete dietní opatření a přesto máte pocit, že vaše dítě reaguje skoro na vše, co mu dáte k jídlu? Nereaguje totiž na potravinu jako takovou (konkrétně na specifickou bílkovinu, která spustí alergickou reakci), ale na obsah histaminu.
  • Reaguje na jistou potravinu jen někdy? Obsah histaminu v potravinách je značně proměnlivý a roste za specifických podmínek. Může se tedy stát, že nepřekročíte-li určitý limit, reakce se neprojeví.

PŘÍZNAKY

Histaminové receptory se nachází v celém organismu a příznaky jsou velmi rozmanité. Navíc se často jedná o symptomy, které jsou spojovány s jinými onemocněními. Proto je naprosto nezbytná diagnostika odborným lékařem.

Maličké děti vám nedokáží popsat, co je trápí. Asi těžko budete zjišťovat, zda mají migrénu, arytmii nebo nízký tlak. 

U dětí se zaměřte zejména na:

Trávicí soustavu – bolesti břicha, křeče, nadýmání, průjem, zácpa, zvracení, nechutenství

Dýchací soustavu – dušnost, otok sliznic (průdušky, nos), kýchání, vodnatá rýma

Kůži – ekzém, kopřivka, rudé skvrny, otoky, svědění (i bez ekzému)

Chování – hyperaktivita, fyzický neklid, podrážděnost, nespavost, úzkost

PRINCIP FUNGOVÁNÍ

Než si začnete stahovat z internetu rozmanité seznamy potravin, je třeba pochopit princip fungování intolerance obecně. Pokud se objevují potíže, znamená to, že tělo je v odbourávání limitováno a má pro zpracování histaminu jen omezenou kapacitu.

Kapacita pro odbourávání je vyčerpávána:

  • hladinou endogenního histaminu (čili toho, který vyrobily samy buňky)
  • hladinou exogenního histaminu (dodaného z potravy)

HISTAMINOVÝ KYBLÍK

Celý problém si můžeme představit jako „plnění kyblíku“ (z anglického bucket). Roli hraje celkový obsah histaminu v součtu – tedy, co už v kyblíku je (endogenní histamin) a kolik ještě sami přidáme tím, co jíme. Toto je velice důležitý fakt!

Reakce při histaminové intoleranci nevzniká v důsledku snědení konkrétní potraviny (jako u alergie), ale v důsledku překročení kritické hranice hladiny histaminu v organismu. (Moment, kdy „hladina kyblíku přeteče“. Ona osudná potravina je tudíž jen pomyslnou „poslední kapkou“. Příště se po konzumaci reakce projevit nemusí).

Začínáme-li s dietou, je pravděpodobné, že hladina histaminu v těle je spíše vysoká (na to by však měly poukazovat příznaky). Proto nasazujeme dietu přísnou, protože „kyblík“ je z větší části plný a další histamin z potravy je třeba co nejvíce eliminovat.

Jakmile se podaří situaci stabilizovat, tzn. že projevy ustoupí, znamená to, že se kapacita „kyblíku“ uvolnila a je možné přidat více histaminu z potravy. Tolerance se zvýšila.

ZÁKLAD ÚSPĚCHU? KVALITNÍ ČERSTVÁ DOMÁCÍ STRAVA!

Je třeba si uvědomit, že ten největší kus práce je na vás samotných! Strava je absolutní základ, na kterém můžete a musíte stavět. Do začátku se neobejdete bez znalosti nevhodných potravin.

Vyřadit musíte:

  • individuální alergeny
  • potraviny, které obsahují hodně histaminu, tzn. fermentované (kvašené, kysané) a zrající potraviny
  • potraviny, které mají schopnost histamin v těle uvolnit (liberátory)
  • průmyslově zpracované potraviny a polotovary obsahující konzervanty a barviva
  • léky blokující funkci DAO ve střevě

Řešení diety u malého dítěte má svá pro i proti. Pokud zatím nemluví, je sice složitější detekovat příznaky a potíže, zároveň však máte jedinečnou šanci upravit jídelníček, ještě než si na nevhodné potraviny navykne. Nasadit jídelníček bez bonbonů, sladkostí a čokolád pro vás nebude těžké.

JAK NA TO?

Do začátku vám pomůže článek s praktickými tipy zde >>>
Dozvíte se v něm:
>> jakou roli sehrává alergie,
>> jakým potravinám se vyhnout,
>> proč je důležitá čerstvost, rychlost a čistota,
>> role zánětu, nevhodné léky,
>> jak sledovat reakce a jak nakládat s antihistaminiky,
>> něco o vlivu stresu a pozitivní mysli.

Speciální kapitolou je pak kojení. Za určitých okolností totiž může histamin přecházet do mateřského mléka >>>

PROČ MI NIKDO NEPOMŮŽE?!

Je časté a velmi přirozené, že se lidé po oznámení diagnózy zlobí a cítí zoufalství. Zpravidla pak následuje „honba“ za novými lékaři, dalšími testy a výsledky, které mají přinést spásu.

Sama jsem tím prošla a dodnes si pamatuji, jak jsem si myslela, že nebylo uděláno dost. Že na nás stále někde čeká onen magický výsledek nějakého konkrétního testu, který vše vysvětlí a poskytne ono úlevné AHA! A pak se vše jednoduše vyřeší.

Ne. Bohužel. Moderní medicína potravinové alergie ani intolerance léčit neumí. Nezatracujte lékaře, že vám nepředložil dietní model, který byste mohli bez práce převzít. Žádný neexistuje. Kolik histaminu v potravě může jedinec snést, je značně individuální a záleží to na mnoha dalších faktorech. Neexistují ani pilulky či injekce, které by dokázaly HIT vyléčit. A hlavně:

PŘEVZÍT DIETNÍ MODEL JINÉHO ČLOVĚKA se stejnými potížemi v drtivé většině případů NELZE. Bylo prokázáno, že ani lidé se stejnou diagnózou a stejnými výsledky testů nesnesou totožné potraviny.

KDE VZÍT MOTIVACI?

Pokud jste dosud nebyli vyznavačem žádného alternativního stravovacího směru, nebo jste se rádi stravovali mimo domov a nejste zvyklí se v jídle příliš omezovat, bude pro vás začátek těžký.

Pro mě byl také. Vztah k vaření jsem nikdy neměla a stát s vařečkou u sporáku bylo to poslední, o čem jsem snila. Při porcování prvního králíka se o mě pokoušely mrákoty.

Je však třeba si uvědomit, že zdraví máme jen jedno. Tím spíš, když jde o naše děti a jejich zdraví máme v rukou my rodiče.

Někdy se mohou zdát příznaky mírné. Na FB lze běžně spatřit komentáře, že dítě nemá žádné problémy, „jenom červené nožičky, svědí ho kůže a nemůže spát“. Nebo že má „jenom průjem“. Nebo „jenom ekzém“. Ano, kdo ho nikdy neměl, myslí si, že je to jen záležitost estetická, a možná nabude dojmu, že se nic tak strašného nestane, když se na TO prostě vyprdne.

Ale tak to bohužel nefunguje. Pohár se může plnit pomalu a dlouho, ale ucho se nakonec utrhne. Z malého problému se stane sněhová koule, která za pár let strhne lavinu. Narušení tvorby enzymu je jasným ukazatelem, že je třeba se o střevo postarat.

Motivovat by vás měly minimálně dvě věci: Jestliže je histaminová intolerance vašeho dítěte sekundární (čili získaná), můžete se jí opět zbavit.

A jestliže ji vaše dítě zdědilo? Pak je to pro vás jedinečný ukazatel a příležitost nastoupit cestu, kdy začnete dbát nejen o zdraví svého dítěte, ale také o to svoje či ostatních členů rodiny.

Takže není důvod, proč se změnou životního stylu otálet 🙂

RADA NAKONEC: ÚSKALÍ FB SKUPIN

Za účelem podpory se můžete spojit s dalšími rodiči např. v rámci rozmanitých facebookových skupin, mějte však vždy na paměti, že se jedná o neodborné skupiny a rady ostatních „pacientů“ je třeba brát velmi s rezervou.

Nikdy neznáte přesnou diagnózu druhých, nehledě na to, že rady histaminiků středního věku, nejsou vhodné pro malé děti. Příčina vzniku HIT u nejmenších dětí má zpravidla jiná specifika, než HIT u člověka, o jehož životním stylu nemáte ponětí. A návody typu – že nízkohistaminová dieta znamená začít na suché rýží s mrkví, jsou úplně mimo. Strava musí být pestrá, jinak tělo hladoví a zdravotní potíže se jen prohloubí.

Nejaktivnější bývají zpravidla noví členové, kteří se však v problematice ještě dobře neorientují. Mezi členy je také dost bezpříznakových lidí, kterým vyšlo pouze snížené DAO v testech a často HIT bagatelizují (protože ji zkrátka nemají).

A v neposlední řadě se v diskuzích, byť nenápadně, přiživují propagátoři doplňků stravy nebo stravovacích programů a diet.

Níže se podívejte na typický trik, jakým tito lidé získávají přímé kontakty a klienty:

V jedné skupině jsem založila vlákno, které bylo dosti aktivní. Přestože můj dotaz byl velmi konkrétní a směřoval na přímou zkušenost rodičů malých dětí, po čase se objevil následující KOMENTÁŘ. S mou otázkou nesouvisel, ale byl formulován „vědoucně“ a přestože ve své podstatě neměl co se týče tématu diskuze vůbec žádnou vypovídací hodnotu, vzbuzoval zvědavost. Typickou reakcí je pak OTÁZKA některého z členů diskuze, který nabude dojmu, že se dozví něco nového. Odpověď je mu však poskytnuta V SOUKROMÉ ZPRÁVĚ. Což odstartuje VLNU ZÁJMU o „tajemství“.

Jedná se o elegantní způsob obcházení zákona o ochraně osobních údajů (GDPR), protože potenciální zákazník si informace, jejichž přímé zaslání do soukromé zprávy by mohlo být považováno za nezákonné, vyžádá od subjektu sám. Často však stačí profil rozkliknout, abyste zjistili, čím se daný člověk živí.

Prosím, mějte na paměti, že HIT se žádnými zázraky v tabletkách, pytlíkách a nálevech vyléčit nedá. Naopak, je to dřina a trnitá cesta. Existují podpůrné doplňky stravy, ale ujišťuji vás, že nejsou tajné, informace o nich jsou běžně dostupné a pořídit si je můžete úplně sami. Pokud to s vámi někdo myslí dobře, nemá problém sdělit radu přímo, když už do veřejné diskuse vstoupil.

Zdroje:

FUCHS, Martin. Potravinová alergie a intolerance. Praha: Mladá fronta, 2016. Edice postgraduální medicíny. ISBN 978-80-204-3757-0

FUCHS, Martin. Potravinová alergie: jak na ni. Praha: Mladá fronta, 2019. Medical services. ISBN 978-80-204-5572-7.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17490952

www.histamineintolerance.org.uk

Stevenson J, Sonuga-Barke E, McCann D et al. The role of histamine degradation gene polymorphisms in moderating the effects of food additives on childrens ADHD symptoms. The American Journal of Psychiatry 2010.
https://ajp.psychiatryonline.org/doi/10.1176/appi.ajp.2010.09101529 [vid. 09.07.2020]

www.imd-berlin.de/en/special-areas-of-competence/food-intolerances/histamine-intolerance.html

www.imd-berlin.de/en/subject-information/diagnostics-information/differential-diagnostics-for-histamine-intolerance-hit.html

www.healthline.com/health/histamine-intolerance

www.histamine-sensitivity.com

Komentáře