Histaminová intolerance u dětí

Stále si živě pamatuji, jak mi bylo, když jsem obdržela výsledky synových testů. Podařilo se mi probít k přednímu specialistovi na dětské potravinové alergie. Odmítala jsem se denně dívat na to, jak se moje dítě svíjí v křečích a řve jak pavián. Po roce a půl mi docházely síly a byla jsem opravdu zoufalá. Stále ve mně však přežívala jakási zvrácená představa, kdy se ukáže, že jsem jen přecitlivělá matka, která neví, co roupama, a dítěti vlastně nic není, (což byl názor některých členů mé rodiny).

Přála jsem si, aby se naše problémy vypařily. Nebo aspoň půlka z nich. Jenže takhle snadno to v životě nechodí. Neříkám, že jsem to v hloubi duše netušila. Nejsem přeci úplný idiot, abych nepoznala, že je s mým dítětem něco špatně, ale nikdo nechce mít pravdu vždycky, že jo…

Přesto mě výsledky vykolejily. Místo rozšíření už tak dost bídného jídelníčku jsem zírala na další diagnózu, která s námi bude bydlet – histaminová intolerance (HIT). Protože jsem už tušila, o co jde, přemýšlela jsem, zda se rozbrečet hned, nebo až doma. Rozhodla jsem se zachovat kamennou tvář a poradit se s Googlem.

Nejdřív mě šokoval seznam zakázaných potravin. Pak mě dorazil fakt, že na většinu povolených má dítě naopak alergii. Usoudila jsem, že pláč je pro slabochy a zadala do vyhledávače půjčovnu zbraní. Bude důstojnější a mnohem praktičtější jít se rovnou zastřelit… Haha, ale teď vážně.

HISTAMINOVÁ INTOLERANCE 

Na rozdíl od alergie, která má imunologický původ, je histaminová intolerance enzymatická metabolická porucha – tzn. že buňky střevní sliznice nedokáží správně produkovat DAO enzym potřebný k odbourání nadbytečného histaminu, jehož vysoká hladina vede k projevům podobným alergii.

Odbourávání histaminu mají na svědomí enzymy HNMT a DAO.

Laboratorně lze zatím změřit pouze aktivitu enzymu DAO (diaminooxidázy). Jeho produkci mají v trávicí soustavě na starosti buňky střevní sliznice a tento enzym rozkládá jak uvolněný histamin z buněk, tak histamin přijatý v potravě.

Aktivitu HNMT enzymu zatím měřit neumíme, nicméně pro diagnostiku je méně významný, jelikož štěpí jen histamin uvnitř buněk. Jeho nedostatek vede spíše k chronickým problémům nervové soustavy (např. nepokoj, nespavost, únava, závratě, úzkost…). Genetické testy jsou však schopny odhalit polymorfismus genu HNMT, který za sníženou aktivitou enzymu stojí (C314T).

NABÍDKA vs. ODBOURÁVÁNÍ

Míra závažnosti potíží závisí na míře nerovnováhy, kterou způsobuje VYSOKÁ NABÍDKA (nadměrná produkce histaminu v těle) a oproti tomu SNÍŽENÁ SCHOPNOST ODBOURÁVÁNÍ (enzymatická porucha).

Pro stanovení HIT by měly být splněny obě podmínky.

Vysoká hladina histaminu v těle je často imunologického původu. Může ji způsobovat degranulace žírných buněk (klasická IgE-mediovaná alergie, zánětlivé onemocnění, syndrom aktivace mastocytů MCAS), mastocytóza kožní/systémová (hromadění žírných buněk v kůži či orgánech a sliznicích) nebo např. SIBO (bakteriální přerůstání v tenkém střevě).

Nedostatečná aktivita DAO enzymu může být způsobena buď dědičně (primární příčina), nebo sekundárně v důsledku onemocnění trávicího traktu (infekce, potravinová alergie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida…).

Váš lékař se bude snažit zjistit, co ke stavu vede, čili – co je příčinou vysoké hladiny histaminu v organismu a zároveň proč není střevo schopno histamin dostatečně odbourávat.

Diagnóza histaminové intolerance by neměla být stanovena pouze na základě snížené aktivity DAO enzymu.

JAK Z TOHO VEN? POTRAVINOVÝ DENÍK.

U maličkých dětí bývá HIT nejčastěji důsledkem alergického střevního zánětu.

Je tedy velmi pravděpodobné, že na začátku stála prostá potravinová alergie, kterou ale nemusí být vždy tak jednoduché odhalit. Nejvýznamnějším spouštěčem jsou u miminek bílkoviny kravského mléka. Další nejčastější alergeny raného dětského věku představují vejce, sója, pšenice.

U miminek a batolat je těžké zjistit, co jim vadí, když vám to neumí říci a mají jen omezené možnosti, jak to dát najevo. Naprostý základ, o který se můžete opřít, jsou pečlivé záznamy o tom, co vaše dítě jí a jaké má potíže.

Jak poznat, že má vaše dítě alergii, a jak si vést správně záznamy, aby posloužily vám, ale hlavně lékaři, si přečtěte v e-Booku zdarma: Potravinová alergie kojenců.

KDY POMÝŠLET NA HIT?

Vyřadili jste prokázané alergeny, (ať už na základě testů specifických IgE protilátek v krvi nebo na základě výsledků eliminační diety) a problémy vašeho dítěte stále přetrvávají? Zoufale listujete deníkem neschopni najít klíčový spouštěč? Pak zpozorněte.

 • Dodržujete dietní opatření a přesto máte pocit, že vaše dítě reaguje skoro na vše, co mu dáte k jídlu? Nereaguje totiž na potravinu jako takovou (konkrétně na specifickou bílkovinu, která spustí alergickou reakci), ale na obsah histaminu.
 • Reaguje na jistou potravinu jen někdy? Obsah histaminu v potravinách je značně proměnlivý a roste za specifických podmínek. Může se tedy stát, že nepřekročíte-li určitý limit, reakce se neprojeví.

PŘÍZNAKY

Histaminové receptory se nachází v celém organismu a příznaky jsou velmi rozmanité. Navíc se často jedná o symptomy, které jsou spojovány s jinými onemocněními. Proto je naprosto nezbytná diagnostika odborným lékařem.

Maličké děti vám nedokáží popsat, co je trápí. Asi těžko budete zjišťovat, zda mají migrénu, arytmii nebo nízký tlak. 

U dětí se zaměřte zejména na:

Trávicí soustavu – bolesti břicha, křeče, nadýmání, průjem, zácpa, zvracení, nechutenství

Dýchací soustavu – dušnost, otok sliznic (průdušky, nos), kýchání, vodnatá rýma

Kůži – ekzém, kopřivka, rudé skvrny, otoky, svědění (i bez ekzému)

Chování – hyperaktivita, fyzický neklid, podrážděnost, nespavost, úzkostlivost

PRINCIP FUNGOVÁNÍ

Než si začnete stahovat z internetu rozmanité seznamy potravin, je třeba pochopit princip fungování intolerance obecně. Pokud se objevují potíže, znamená to, že tělo je v odbourávání limitováno a má pro zpracování histaminu jen omezenou kapacitu.

Kapacita pro odbourávání je vyčerpávána:

 • hladinou endogenního histaminu (čili toho, který vyrobily samy buňky)
 • hladinou exogenního histaminu (dodaného z potravy)

HISTAMINOVÝ KYBLÍK

Celý problém si můžeme představit jako „plnění kyblíku“ (z anglického bucket). Roli hraje celkový obsah histaminu v součtu – tedy, co už v kyblíku je (endogenní histamin) a kolik ještě sami přidáme tím, co jíme. Toto je velice důležitý fakt!

Reakce při histaminové intoleranci nevzniká v důsledku snědení konkrétní potraviny (jako u alergie), ale v důsledku překročení kritické hranice hladiny histaminu v organismu. (Moment, kdy „hladina kyblíku přeteče“. Ona osudná potravina je tudíž jen pomyslnou „poslední kapkou“. Příště se po konzumaci reakce projevit nemusí).

Začínáme-li s dietou, předpokládáme, že je tělo aktuálně zatíženo vysokou produkcí vlastního histaminu (např. alergický či chronický zánět). Proto nasazujeme dietu přísnou, protože „kyblík“ je z větší části plný a další histamin z potravy je třeba co nejvíce eliminovat.

Jakmile se podaří situaci stabilizovat, tzn. alergické a jiné projevy ustoupí, znamená to, že se kapacita „kyblíku“ uvolnila a je možné přidat více histaminu z potravy. Tolerance se zvýšila.

DIETA JAKO JEDINÉ ŘEŠENÍ

Do začátku se rozhodně neobejdete bez seznamu nevhodných potravin. Na internetu jich existuje celá řada. Budete asi rozčarovaní z toho, že se seznamy dosti liší. Až proniknete do problematiky hlouběji, zjistíte, že na tom není nic divného. Snášenlivost je velmi individuální u každého člověka a podle toho se také tabulky liší. Toleranci vždy musíte vyzkoušet sami na svém dítěti.

Vyřadit musíte:

 • individuální alergeny
 • potraviny, které obsahují hodně histaminu
 • potraviny, které mají schopnost histamin v těle uvolnit (liberátory)
 • fermentované (kvašené) potraviny
 • průmyslově zpracované potraviny a polotovary
 • léky blokující funkci DAO ve střevě

Řešení diety u malého dítěte má svá pro i proti. Pokud zatím nemluví, je sice složitější detekovat příznaky a potíže, zároveň však máte jedinečnou šanci upravit jídelníček, ještě než si na nevhodné potraviny navykne. Nasadit jídelníček bez bonbonů, nanuků a čokolád pro vás nebude těžké.

O histaminu v mateřském mléce si přečtěte v samostatném článku.

PROČ MI NIKDO NEPOMŮŽE?!

Je časté a velmi přirozené, že se lidé po oznámení diagnózy zlobí a cítí zoufalství. Stížnosti na adresu lékařů nejsou výjimkou.

„On nám vůbec neřekl, co máme teď vařit!“, „Dal mi nějaký seznam a nazdar!“, „Co mám jako teď dělat?“, „Chci další testy!“, „Tohle já dělat nebudu, tak holt bude mít dítě ekzém!“ 

Nezatracujte lékaře, že vám nepředložil dietní model, který byste mohli bez práce převzít. Žádný neexistuje. Kolik histaminu v potravě může jedinec snést, je značně individuální a záleží to na mnoha dalších faktorech. Neexistují ani pilulky či injekce, které by dokázaly HIT vyléčit. A hlavně:

PŘEVZÍT DIETNÍ MODEL JINÉHO ČLOVĚKA se stejnými potížemi v drtivé většině případů NELZE. Bylo prokázáno, že ani lidé se stejnou diagnózou a stejnými výsledky testů nesnesou totožné potraviny.

KDE VZÍT MOTIVACI?

Je třeba si uvědomit, že ten největší kus práce je na vás samotných! Dodržování dietního režimu a sledování reakcí je jediným kamenem, na kterém můžete a musíte stavět. Někdy mohou být příznaky mírné. Zejména u dětského ekzému mají lidé často pocit, že je to jen záležitost estetická. Zánět kůže je ale opravdové trápení a může hodně bolet.

Možná nabudete dojmu, že se nic tak strašného nestane, když se na dietu prostě vyprdnete. Ale tak to bohužel není. Pohár se může plnit pomalu a dlouho, ale ucho se vždy utrhne. Z malého problému se stane sněhová koule, která za pár let strhne lavinu.

Do začátku vám pomůže TENTO článek s praktickými tipy, kde se dozvíte:
– jaká je role alergie – jaké potraviny vyřadit – proč je důležitá čerstvost, rychlost a čistota – něco o roli zánětu – nevhodných lécích a antihistaminikách – jak sledovat reakce – o vlivu stresu a pozitivní mysli.

Pokud jste dosud nebyli vyznavačem žádného alternativního stravovacího směru a nejste zvyklí se v jídle příliš omezovat, bude pro vás začátek těžký. Je ale třeba si uvědomit, že zdraví máme jen jedno. Tím spíš, když jde o naše děti a jejich zdraví máme v rukou my rodiče.

Motivovat by vás měly minimálně dvě věci: Jestliže je histaminová intolerance vašeho dítěte sekundární (čili získaná), můžete se jí opět zbavit.

A jestliže ji vaše dítě zdědilo? Pak je to pro vás jedinečný ukazatel a příležitost nastoupit cestu, kdy začnete dbát nejen o zdraví svého dítěte, ale také o to svoje či ostatních členů rodiny.

Takže není důvod, proč s dietou otálet 🙂

RADA NAKONEC: ÚSKALÍ FB SKUPIN

Za účelem podpory se můžete spojit s dalšími rodiči např. v rámci rozmanitých facebookových skupin, mějte však vždy na paměti, že se jedná o neodborné skupiny a rady ostatních „pacientů“ je třeba brát velmi s rezervou. Nikdy neznáte přesnou diagnózu druhých.

Nejaktivnější bývají zpravidla noví členové, kteří se však v problematice ještě dobře neorientují a lze tak číst laická, až dosti nevhodná doporučení. Mezi členy je také dost bezpříznakových lidí, kterým vyšlo pouze snížené DAO v testech a často HIT bagatelizují.

A v neposlední řadě se v diskuzích, byť nenápadně, přiživují propagátoři doplňků stravy nebo stravovacích programů a diet.

Níže se podívejte na typický trik, jakým tito lidé získávají přímé kontakty a klienty:

V jedné skupině jsem založila vlákno, které bylo dosti aktivní. Přestože můj dotaz byl velmi konkrétní a směřoval na přímou zkušenost rodičů malých dětí, po čase se objevil následující komentář. S mou otázkou nesouvisel, ale byl formulován „vědoucně“ a přestože ve své podstatě neměl co se týče tématu diskuze vůbec žádnou vypovídací hodnotu, vzbuzoval zvědavost. Typickou reakcí je pak otázka některého z členů diskuze, který nabude dojmu, že se dozví něco nového. Odpověď je mu však poskytnuta v soukromé zprávě. Což odstartuje vlnu zájmu o „tajemství“.

Jedná se o elegantní způsob obcházení zákona o ochraně osobních údajů (GDPR), protože potenciální zákazník si informace, jejichž přímé zaslání do soukromé zprávy by mohlo být považováno za nezákonné, vyžádá od subjektu sám. Často však stačí profil rozkliknout, abyste zjistili, čím se daný člověk živí.

Prosím, mějte na paměti, že HIT se žádnými zázraky v tabletkách, pytlíkách a nálevech vyléčit nedá. Naopak, je to dřina a trnitá cesta. Existují podpůrné doplňky stravy, ale ujišťuji vás, že nejsou tajné, informace o nich jsou běžně dostupné a pořídit si je můžete úplně sami. Pokud to s vámi někdo myslí dobře, nemá problém sdělit radu přímo, když už do veřejné diskuse vstoupil.

 

Zdroje:

FUCHS, Martin. Potravinová alergie a intolerance. Praha: Mladá fronta, 2016. Edice postgraduální medicíny. ISBN 978-80-204-3757-0

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17490952

www.histamineintolerance.org.uk

www.imd-berlin.de/en/special-areas-of-competence/food-intolerances/histamine-intolerance.html

www.imd-berlin.de/en/subject-information/diagnostics-information/differential-diagnostics-for-histamine-intolerance-hit.html

www.healthline.com/health/histamine-intolerance

www.histamine-sensitivity.com

Komentáře
 • POTRAVINOVÁ ALERGIE KOJENCŮ

  Jednou z příčin bolavého bříška může být alergie. Zjistěte, co je dobré vědět, už když si nesete dítě z porodnice.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Nejste na to sami! Přidejte se k nám na FB :-)